Co możesz wypożyczyć
Wypożyczalnia jest wyposażona w technologie wspomagające dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Można wypożyczyć, m.in. wózki elektryczne i skutery, aparaty słuchowe, powiększalniki, oprogramowanie wspierające komunikację.
Szczegółowa lista sprzętu znajduje się w pliku i na stronie wypozyczalnia.pfron.org.pl
W jaki sposób możesz wypożyczyć sprzęt
Należy złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej przy użyciu Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
W razie potrzeby pomoc w wypełnieniu wniosku zapewnia pracownik CIDON, tj. Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością (CIDON). CIDON-y znajdują się w każdym województwie przy Oddziale PFRON i świadczą kompleksowe usługi informacyjne i doradcze dla osób z niepełnosprawnością oraz ich otoczenia. Lista kontaktowa znajduje się na stronie internetowej PFRON-u.
Po złożeniu wniosku pracownik CIDON sprawdza go pod względem formalnym. Sprawdza również czy osoba składająca wniosek nie otrzymała w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku dofinansowania na taką samą jak wnioskowana technologię wspomagającą.
Jeśli okaże się, że Twój wniosek jest niekompletny, pracownik CIDON poprosi Cię o jego uzupełnienie. Jeśli tego nie zrobisz wniosek nie zostanie rozpatrzony.
Po weryfikacji formalnej wniosku skontaktuje się z Tobą pracownik CIDON w celu uzgodnienia terminu i zakresu doradztwa. Masz prawo do co najmniej jednej konsultacji w zakresie doboru rodzaju technologii wspomagającej, który wskazał we wniosku.
Czy za wypożyczenie sprzętu jest pobierana opłata?
Warunkiem wypożyczenia technologii wspomagającej jest zawarcie przez wnioskodawcę z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) umowy wypożyczenia oraz wpłacenie jednorazowej kaucji zwrotnej w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.
Umowa wypożyczenia zawierana jest na piśmie lub elektronicznie najpóźniej w dniu dostarczenia technologii wspomagającej
Na jak długo może być wypożyczony sprzęt ?
Umowa wypożyczenia technologii wspomagającej zawierana jest z wnioskodawcą na jeden rok, albo na okres krótszy wynikający z okresu ważności orzeczenia. Umowa może ulec przedłużeniu na kolejny rok: warunkiem przedłużenia umowy jest zgłoszenie przez wypożyczającego chęci jej kontynuowania poprzez system SOW, nie później niż na miesiąc przed datą wygaśnięcia umowy.